...

16. Čo znamenajú jednotlivé pojmy?

Čo je to parkour

Parkour je odvodený z francúzskeho slova Le Parkour, čo voľne preložené znamená umenie pohybu. Tento šport vznikol vo Francúzsku a ide v podstate o kombináciu veľkého množstva iných športov: skalolezectva, streetových športov, bojových umení, akrobacie, gymnastiky atď. Ide o to pohybovať sa v akomkoľvek priestore a prekonávať prekážky pokiaľ možno najplynujelším a najkrajším štýlom.

Parkourové vystúpenie sa samotné asi nikde na svete nevyskytuje. Dôvod je ten, že parkour je plynulá forma pohybu, ktorá bežcovi pomáha dostať sa najrýchlejšie a najefektívnejšie z bodu A do bodu B.
V Parkoure neexistujú žiadne saltá, pretože tie sú neefektívne a bežca by brzdili. Nakoľko ide o plynulú formu pohybu, parkouristi vystúpenie nedokážu urobiť bez dôkladne členitého terénu. Asi jedno z prvých najznámejších vystúpení, v ktorom sa vyskytol parkour, urobila Madonna. Tá si zavolala anglických parkouristov, ktorí si taktiež neodpustili nejaké to salto pre efekt. Podobnú parkourovú show v štýle "Madona Jump" sme aj my na Slovensku robili pre značku Audi v Apollo biznis centre v roku 2005. To však bol vysoko nákladový projekt, ktorý sa v našich končinách vyskytuje len zriedkavo.

parkour

Čo je to freerun

Jeho zakladateľom je Francúz Sébastien Foucan, ktorý sa venoval aj parkouru. O free runningu hovorí: „Je to iná cesta „robenia“ parkouru.
Parkour bol založený a inšpirovaný podobným umením pohybu, ktorý založil David Belle, Foucanov priateľ z detstva. Free running spojuje prvky trikov a pouličných skokov, ktoré sú parkour komunitou považované za neefektné a nejde o parkour. Na začiatku bol free running mylne považovaný za parkour, dnes sú to dve odlišné disciplíny.

Freerun show alebo freerun vystúpenie sa v požiadavkách našich klientov vyskytujú najčastejšie. Saltá, premety, vruty a veľké skoky sme častokrát realizovali aj na veľmi malom priestore bez ďalších prekážok. Freerun vystúpenie je preto praktická show, ktorú je možné zrealizovať kdekoľvek aj na rovnej podlahe bez ďalších prekážok i pódia. Atléti, ktorí chcú však freerun vystúpenie realizovať, musia byť v extrémnej fyzickej kondícií a potrebujú ovládať omnoho náročnejšie akrobatické prvky ako nadšenci čistého parkouru.

parkour freerun vystúpenia

Čo je to hand to hand

Hand to hand je silová akrobacia, ktorá sa vykonáva vo dvojici pomalým a silovým spôsobom. Dvojicu môže tvoriť muž a žena, najčastejšie však muž s mužom. Za klasický príklad extrémne prepracovaných cirkusových vystúpení v štýle hand to hand sa považujú legendárni bratia Marco a Paulo Lorador z Cirque Du Soleil.

V televíznej show Česko Slovensko má Talent 2010, sa na obrazovkách tiež objavili dvaja muži, ktorí súťažili pod menom DAEMEN. A práve oni prezentovali hand to hand disciplínu v plnej kráse. Keby sme to vedeli spolu s mojim sparingom Lukášom už vtedy, že hand to hand bude takto vysoko preferovaná v očiach rozhodcov, išli by sme aj my prezentovať naše dlhoročne vydreté zručnosti. Dovolíme si tvrdiť, že naše výkony sú s výkonmi DAE MEN na rovnakej úrovni, ale na rozdiel od nich, dokážeme do našich zostáv zakomponovať aj extrémne akrobatické prvky.

Spolu s Lukášom sa hand to hand tréningu venujeme od roku 2006 a táto disciplína si vyžaduje nadpriemerné silové schopnosti, extrémnu kondíciu a doslova oceľové roxory v rukách. Ten, kto si túto disciplínu nevyskúšal na vlastnej koži, môže byť prekvapený jej náročnosťou aj v prípade, že disponuje svalnatou postavou vyformovanou z posilňovne. Aké je to ťažké, zistíte aj zo záberov niekoľkých videí, ktoré si natočili moji zverenci Tomáš a Igor. Práve oni sa snažia naučiť umenie hand to hand a začali len nedávno.
Treba poznamenať, žu ide o trochu inú silu - podstatne funkčnejšiu ako tú, ktorú je možné nadobudnúť v sterilných a laboratórnych podmienkach z posilňovne.

hand to hand show, team sx, silová akrobacia vystúpenie

Čo je to break dance

Pojem break dance označuje viaceré formy tanca, ktoré vznikli medzi afroamerickou a portorikánskou mládežou v USA v 70. rokoch 20. storočia. Breakdance sa vyznačuje akrobatickými prvkami. Vznik a rozvoj tohto tanca je neodmysliteľne spätý so subkultúrou hip-hopu. Break dance má aj rôzne formy ako breaking, popping, locking a iné. V našich vystúpeniach atléti veľmi často a radi používajú prvky z akrobatického tanca break dance.

breakdance

Čo je to tricking

Tricking je forma akrobacie na relatívne malom priestore, kde sa za pomoci kopov a výskokov realizujú rôzne krkolomné otočky, vruty, premety a saltá. Aj tieto akrobatické prvky sa veľmi často v našich show vyskytujú.

tricking, team sx

Čo je to kaskadérstvo

Kaskadér alebo stunt man je človek, ktorý svojou fyzickou výbavou dokáže vystavovať svoje telo nebezpečným situáciám bez toho, aby si ublížil. Kaskadér alebo dablér je osoba, ktorá za herca vykonáva fyzicky náročné pohyby podľa predstáv režiséra alebo tvorcu scenára. Kaskadér musí byť fyzicky veľmi zdatný a všestranne pripravený. Potrebuje mnoho "konských síl" (silné, pružné a funkčné telo) a kvalitne "načipovanú" elektroniku riadenia (mozog, rozvaha a koordinácia). 

Vo filmovej histórii sa nachádzalo niekoľko hercov, ktorí boli zároveň aj kaskadéri, napríklad Jean-Paul Belmondo alebo Jackie Chan.

Akrobaticko kaskadérska skupina, to je názov, akým sa náš TEAM SX mediálne prezentuje najčastejšie. Tieto dve slová zahŕňajú všetko, čo naši atléti fyzicky dokážu a čo poskytujú na pódiách alebo pred kamerami. 


kaskadérske vystúpenia, kaskadéri, stunt performance

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies na týchto webových stránkach.

Rozumiem